Programa

MIÉRCOLES,
21 DE SEPTIEMBRE

Sección I
El Camino de Santiago en Galicia

9.30 | Inauguración

10.00 | Conferencia plenaria I:
Gonzalo Navaza
Etimoloxías xacobeas

10.45 | Carlos Búa
Callobre, punto de inicio do longo camiño da historia onomástica de Santiago de Compostela

11.15 | Xosé Manuel Sánchez Rei
Notas sobre a toponimia menor do concello de Sobrado na época medieval: vereas e casais no camiño a Compostela

11.45 | Debate

12.15 | Pausa

12.45 | Paula Bouzas
O Tombo de Iria: Fonte de información toponímica en terra de tradición xacobea

13.15 | José María Anguita Jaén
Toponimia alternativa nas guías do Camiño de Santiago: pegadas na paisaxe e tradicións peregrinais

13.45 | Debate

14.15 | Pausa xantar

16.00 | Xosé María Lema
Topónimos con historia do camiño de Santiago a Muxía por Brandomil

16.30 | Vicente Feijoo
A microtoponimia relacionada co trazado das rutas xacobeas en Galicia

17.00 | Valentín García Gómez*
A toponimia: compoñente lingüístico, cultural e turístico do Camiño

17.30 | Debate

JUEVES,
22 DE SEPTIEMBRE

Sección II
El Camino de Santiago en la Península Ibérica

9.30 | Conferencia plenaria II:
Emilio Nieto Ballester
Aqua dulcis et sana ad bibendum: la toponimia de las fuentes y manantiales en el Camino de Santiago

10.15 | Carlos Rocha
De Viseu a Santiago de Compostela. Contributo para o estudo toponímico do Caminho Português do Interior

10.45 | Toribio Fuente
Toponimia en el camino de Santiago: de Astorga a O Cebreiro

11.15 | Debate

11.45 | Pausa

12.15 | Emili Casanova
La onomástica del camino de Santiago en el área catalano-valenciana

12.45 | Javier Giralt
Toponimia en el Camino de Santiago a su paso por Aragón

13.15 | Debate

13.45 | Pausa xantar

16.00 | Jairo García Sánchez
Una etapa toledana en el Camino del Sureste jacobeo a través de su toponimia: Novés – Quismondo – Escalona

16.30 | Patxi Salaberri
Toponimia del camino de Santiago en Vasconia

17.00 | Mikel Gorrotxategi
Erromesbidea, el Camino en la toponimia vasca

17.30 | Debate

19.30 | Actuación musical
Germán Díaz, zanfona y Pablo Pascual, clarinete bajo: La zanfona
y el Camino de Santiago

VIERNES,
23 DE SEPTIEMBRE

Sección III
El Camino de Santiago en Europa

9.30 | Elena Papa
Tracce onomastiche del cammino di Santiago in area subalpina

10.00 | Pierre-Henry Billy
Saint Jacques à la carte (France)

10.30 | Debate

11.15 | Pausa


Sección IV
Cartografía

11.45 | Fernando Pazos*
A toponimia dos camiños de Santiago na Infraestrutura de Datos Espaciais de Galicia (IDEG)

12.15 | Marta Montilla
Recursos geográficos y digitales del IGN del Camino de Santiago

12.45 | Marcos Pavo López
Santiago y el Camino en los mapamundis medievales

13.15 | Debate

13.45 | Pausa xantar


Sección V
Historia medieval

16.00 | Carlos Baliñas
Os usos sociais do cognomentum na Galicia altomedieval e a posible influencia do Camiño de Santiago

16.30 | Irene García Losquiño
Migración y toponimia en los alrededores del Camino

17.00 | Andrés Menéndez Blanco
O papel da toponimia na reconstrución das paisaxes históricas: exemplos arredor do Camín Francés na Asturias occidental

17.30 | José Carlos Sánchez Pardo
Topónimos e o estudo histórico da paisaxe ó redor dos camiños de Santiago en terras galegas

18.00 | Debate

18.30 | Clausura


*Por motivos de agenda de los conferenciantes,
se intercambian sus intervenciones.